Лютий 1, 2022

Хто такий митний брокер і чим він займається?

Підприємець, який дуже рідко, а то й вперше зіткнувся з необхідністю митного оформлення вантажу, товару чи продукції, може розгубитися. Питання митного законодавства, а також зовнішньоекономічної діяльності мають свою специфіку, розібратися в якій швидко людині необізнаній не вдасться. Та й не треба цього робити. Набагато ефективніше з погляду результативності, економії часу та сил буде звернутися до фахівця.

Митний брокер візьме на себе документальне оформлення відправлення або отримання митниці, а також сплату необхідних зборів і податків. І зробить це так, щоб згодом не виникло юридичних та фінансових проблем.

Давайте розберемося, чим займається митний брокер, якому підприємству і навіщо потрібен у штаті цей фахівець, а хто може вдаватися до його послуг періодично.

Професійні нотатки

Митний брокер – це спеціаліст, який надає підприємцям послуги з декларування готової продукції та сировини, що ввозиться чи вивозиться через митний кордон України. По суті, брокер митний виступає посередником між клієнтом та державними митними органами, виступає від імені замовника (приватної особи, підприємця, підприємства), репрезентуючи його інтереси за довіреністю.

Важливо: Законодавчо митне брокерство регламентоване Митним кодексом (глава 59). Діяльність фахівців цього професійного спрямування можлива після отримання Дозвілу. Відповідний документ видається Державною митною службою України.

Митний декларант та митний брокер: у чому відмінність?

Митним декларантом називають юридичну або фізичну особу, яка самостійно здійснює митне очищення або від імені якої уповноважений представник заповнює декларацію. Митний декларант є платником податків.

Митний брокер – це спеціаліст або компанія, яка має дозвіл на ведення професійної діяльності. Брокер надає митно-транспортні послуги, представляючи клієнта за договором та довіреністю на митному кордоні України. Свою діяльність, спрямовану на швидке митне очищення вантажів, що експортуються або імпортуються, він здійснює в рамках законодавства і в інтересах клієнта. Декларант позбавляється необхідності особисто оформляти декларацію, сплачувати мито, спілкуватися з інспектором.

Навіщо звертатись до митного брокера?

В Україні регулярно видаються нові законодавчі акти у сегменті зовнішньоекономічної діяльності. Такі зміни ускладнюють роботу багатьох компаній, яким доводиться самостійно займатись митним оформленням. І якщо вчасно не скористатися послугами професіоналів, можна зазнати серйозних збитків.

Навіть невелика помилка в декларації може спричинити прострочення товарів, а не вчасно сплачене мито може призвести до зірваних термінів постачання, штрафів, неустойок. Але якщо за справу беруться досвідчені брокери митні, то неприємні несподіванки виключені. Тож, щоб митниця дала «добро», треба доручити справу фахівцям.

Цікава інформація: Митним брокером може виступати один спеціаліст або ціла компанія, яка надає профільні послуги. Можна одноразово вдатися до допомоги митного брокера, а можна укласти договір супроводу, у якого всі митні питання у міру їх появи вирішуватимуть фахівці.

Чим займається митний брокер?

Поговоримо більш детально у тому, які питання вирішить митний брокер. Цей спеціаліст бере на себе повне ведення справ компанії, пов’язаних з митним відправленням та отриманням вантажів з-за кордону, підготовкою різних сертифікатів та дозволів, оформленням супровідної документації, сплатою мит та зборів. Це двома словами. А якщо говорити детальніше, то він:

 • консультує клієнта з питань митного оформлення;
 • здійснює розгорнуте декларування вантажів, товарів, сировини;
 • заповнює митну декларацію, оформляє пакет супровідних документів, зокрема митних сертифікатів (санітарних, екологічних та інших.);
 • розраховує вартість мит, зборів;
 • контактує з митними органами, надаючи необхідні відомості на вимогу;
 • пред’являє товар митному органу для огляду (на вимогу);
 • вносить дані до баз;
 • спілкується із представниками державних органів у рамках вимог законодавства.

Насправді клієнту не важливо, як і що робить брокер на митниці. Головне, що він вирішує всі поставлені перед ним завдання. Митне очищення завершується списанням платежів та закриттям декларації. Після проставлення необхідних печаток вантаж забирається представником із транспортно-вантажного відділу.

Цікаво, деякі митні агенти надають комплексні логістичні послуги. Під цим мається на увазі, що фахівець:

 • супроводжує угоду у рамках зовнішньоекономічної діяльності;
 • від імені клієнта отримує у країні відправлення вантаж;
 • укладає контракт із перевізником, який забезпечить доставку вантажу;
 • займається питаннями карантинного оформлення, митної акредитації експорту/імпорту;
 • контролює перевезення вантажу до складу клієнта країни одержання.

Цікаво знати: Багато представників цієї професії займаються вузькоспеціалізованими питаннями. Вони досконально професійно розвиваються щодо одного напрямі, наприклад, в оформленні митних сертифікатів чи заповненні декларації. Саме тому вигідніше звертатися не до одного фахівця, а до компанії, яка надає послуги у сфері митного брокерства. У таких фірмах у кожного співробітника свої функції та обов’язки, а в цілому відділ працює як єдиний злагоджений організм.

З якими складнощами може зіткнутися власник вантажу на митниці?

Митне очищення вантажів передбачає низку етапів – подання документів, огляд на терміналі, оплату мит та зборів. Державні митні органи пильно охороняють економічні інтереси держави, тому не завжди вдається розмитнити вантаж швидко. Через це існує ризик зриву термінів постачання вантажів, простою транспортних засобів, надсилання товару на митні склади. За всім цим стоять збитки. Щоб уникнути цього, компанії заздалегідь варто поцікавитися, хто такий митний брокер і які питання краще перекласти на нього.

Права митного брокера

Права та обов’язки митного брокера визначені законодавством, а також договором, який він підписує із замовником:

 • Цей спеціаліст може вимагати від клієнта правдивих та точних відомостей про товари та вантажі. Брокер може попросити надати документи, що підтверджують вчинення правочину, та іншу інформацію, яка може знадобитися для митного оформлення.
 • Брокер може діяти на митниці на свій розсуд, якщо замовник не надав усіх необхідних даних. Але всі його дії мають бути спрямовані на захист інтересів клієнта.
 • Митні агенти мають право відмовитись від декларування вантажу, якщо замовник не надав йому повний пакет документів, або якщо виявились факти підтасовування даних, надання неправдивої інформації.
 • Митний брокер не зобов’язаний оформляти дозвільні документи, передбачені Законом “Про транспортно-експедиторську діяльність”, якщо це не прописано у договорі.

Важливо: У деяких країнах міжнародні перевезення здійснюються лише через митних брокерів. Ліцензовані фахівці беруть на себе відповідальність за збереження комерційної таємниці та конфіденційних даних про замовника.

Специфіка роботи митного брокера

Коли брокер отримує від менеджера ЗЕД документи, він повинен досконально перевірити деталі. Важливо уникнути неузгодженостей. Заповнення декларації передбачає визначення коду товару, що впливає на ввізне мито. Якщо код заповнений невірно, інспектор може розцінити це як спробу уникнення сплати податків. Вантаж можна оцінити як контрабанда.

Тому важливо, щоб документи були отримані брокером для завчасного вивчення. Але декларація роздруковується у день оформлення, адже розрахунок мита здійснюється на підставі курсу валют, щодня змінюється.

Хто може стати митним брокером?

Якщо ви звертаєтеся за послугами до фахівця, який має дозвіл, то не варто сумніватися в його професіоналізмі. Адже здобути відповідні компетенції не так просто.

Як стати митним брокером України? Кандидату необхідно пройти навчання, зібрати пакет документів для організації, що видає дозвіл. Він повинен:

 • досконально знати Митний кодекс;
 • вміти визначати коди вантажів;
 • грамотно оформляти митні декларації;
 • розраховувати суму митного збору;
 • вести облік та фінансову звітність за операціями.

Тільки в цьому випадку претендент отримує права, а його дані включаються до Реєстру митних брокерів України.

Цікавий факт: Багато компаній, які ведуть зовнішньоекономічну діяльність, направляють своїх співробітників на навчання, щоб ті могли згодом взаємодіяти з митницею самостійно. Нерідко це виправдане рішення. Проте не слід забувати, що підготовлений фахівець може звільнитися, захворіти, перебувати у відпустці в той момент, коли потрібно буде займатися митними питаннями. Інша справа – співпраця з надійною компанією. Навіть якщо один співробітник не зможе займатися вашими питаннями, ви переадресуєте їх до іншого фахівця.

Якими якостями повинен володіти митний брокер?

Професійна діяльність вимагає від митного брокера концентрації уваги та скрупульозності. Адже йому доведеться заповнювати низку документів, вести звітність. Регулярно на законодавчому рівні приймаються нові ухвали та розпорядження, що регулюють порядок митного очищення. Фахівець повинен своєчасно вивчати нововведення, враховувати їх у роботі. Також від митного представника потрібна комунікабельність, переконливість, вміння грамотно спілкуватися із державними представниками. За складнощів брокеру доведеться приймати рішення, шукати вихід із ситуації. Тому людині з низькою концентрацією уваги, з комунікативними складнощами, невпевненим у собі буде непросто справлятися з обов’язками.

Які спеціалісти працюють у компанії, яка надає послуги митного брокерства?

Припустимо, юридична особа – митний брокер практикує вузькоспеціалізовану підготовку фахівців. Які працівники працюють у відділі?

 • Декларант заповнює декларацію, відповідає за подання інших документів, які можуть бути потрібні на митниці. Декларант контактує з інспектором та надає йому на вимогу додаткову інформацію.
 • Логіст контролює переміщення вантажів, спілкується із перевізником.
 • Провідний менеджер допомагає декларанту підготувати необхідні папери, а також іноді виступає перед інспектором від імені клієнта після того, як декларант заповнює всі документи.
 • Представник на терміналі присутній при огляді товару, коли він перевіряється інспектором на вірність маркування, відповідність оцінки.
 • Аналітик вивчає законодавчі норми, основи, пов’язані з митним оформленням. Цей спеціаліст визначає, як правильно провести категорію товару максимально вигідно для клієнта, але у межах законодавства.

У різних компаніях не завжди є весь «комплект» фахівців. Обов’язки деяких працівників діляться між іншими. Все залежить від кількості угод, що проводяться щодня, а також асортименту товарів, з якими митний брокер працює.

Важливо: Митним оформленням імпорту/експорту може займатися окремий спеціаліст всередині компанії. Але може помилятися, не встигати за термінами. Це призводить до серйозних наслідків для бізнесу. Співпраця з митним брокером позбавляє бізнес необхідності підготовки співробітника або утримання цілого відділу. Професіонали щодня відточують майстерність, напрацьовують досвід, тому ймовірність помилок менша. Крім того, досвідчені брокери, які працюють у рамках законодавства, мають гарну репутацію на митниці, тому інспектор спочатку налаштований лояльно.

Послуги митних брокерів для великих компаній

Навіть великі компанії часто не містять у штаті спеціаліста з митного очищення, а вдаються до послуг митних брокерів. Що робить брокер на митниці для компанії? Оформляє всі необхідні документи, наприклад, санітарні чи ветеринарні сертифікати, радіологічні та карантинні висновки, свідоцтва про реєстрацію МОЗ. Також спеціалісти беруть на себе транспортно-логістичні питання, декларування вантажів, сплату мит. По суті, брокер забезпечує доставку вантажу через кордон України «від дверей до дверей».

Цікаво: Багато компаній укладають довгостроковий договір митно-брокерського обслуговування, оскільки це набагато вигідніше з фінансової точки зору для бізнесу, який активно та постійно взаємодіє з іноземними контрагентами.

Митні послуги для приватних підприємців

Як працює митний брокер із приватними підприємцями? Послуги спеціаліста будуть потрібні, якщо бізнесмен співпрацює з іноземними контрагентами, отримує від них вантажі або надсилає їм товари. Приватному підприємцю, який не має широкого штату співробітників різного профілю, краще звернутися до компанії, яка надає комплексні транспортно-логістичні послуги. В цьому випадку замовник може розраховувати на докладну консультацію, а також організацію транспортно-логістичного супроводу зовнішньоекономічних угод «під ключ».

Скільки коштують послуги митного брокера?

Кожна компанія, яка надає такі послуги, має власний прейскурант. Вартість для кожного клієнта визначається індивідуально і, як правило, залежить від тривалості та обсягів майбутньої роботи.

Залишилися питання?

Залиште свої контакти, щоб зв'язатися з нашим спеціалістом.

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.