Телефонуйте:
0 (800) 210-023
Вивчаючи статистичні дані за 2022 рік, надані митною службою України, можна дійти невтішного висновку, що експорт товарів за обсягом скоротився майже на 39%. У грошах він зменшився на 35%. Було відправлено близько 100 млн тонн різних видів продукції на 45 млрд доларів США.
Безперечно, що для звичайних довоєнних умов такі цифри по праву вважалися б катастрофічними. Але в реаліях воєнного стану, на тлі регулярних атак на транспортно-енергетичну інфраструктуру та блокаду морських портів, такий результат можна назвати успіхом. Фахівцям довелося налагоджувати нові логістичні схеми, розробляти відповідні транспортні маршрути. Бізнесу – вибудовувати торговельно-економічні відносини з новими партнерами. І перші, і другі із завданням впоралися.
Якщо обсяг експорту зменшився приблизно на третину порівняно з довоєнним періодом, то обсяги постачання з-за кордону скоротилися лише на чверть. Загалом товарообіг імпорту та експорту 2022 року становив близько 98 млрд. доларів США. При цьому різниця між імпортованими та експортованими товарами в грошовому еквіваленті дорівнює 12 млрд доларів США.
Після початку військової ескалації з боку РФ було припинено колишні торговельно-економічні відносини з російськими компаніями та підприємствами. Український бізнес досить швидко переорієнтував свою продукцію на ринок Євросоюзу та інших країн світу. Через тимчасово втрачені території на сході та південному сході країни, розташованих на них підприємств, відбулася зміна лідерів — як експортерів, так і імпортерів.
Наприклад, уперше на перше місце за обсягом експорту з України у 2022 році вийшла Польща, яка купила продукцію на суму близько 6 млрд доларів США. Якщо ще 2021 року Китай посідав перше місце країни-експортера, то 2022 року він опинився на четвертій позиції, поступившись Румунії та Туреччині. Істотно зріс експорт України до таких країн, як Угорщина, Молдова, Словаччина та Болгарія. Через низку об’єктивних причин український бізнес помітно скоротив експортні постачання до Індії, Італії та Єгипту.
Незважаючи на певні труднощі, пов’язані з порушенням виробничих та транспортних зв’язків, у 2022 році Україні вдалося забезпечити експорт наступних груп товарів, які є основним джерелом валютних надходжень від експортних операцій:
Список країн, які забезпечують український імпорт у 2022 році, очолили:
Імпорт продуктів в Україну не враховує регулярне постачання гуманітарної допомоги, сума якої за оцінками експертів становить кілька сотень мільйонів доларів США.
Зростання експорту продуктів з України до країн Євросоюзу стало можливим не лише завдяки підтримці державою підприємств і компаній, що випускають якісну продукцію, що відповідає міжнародним та європейським стандартам. У цьому суттєво допомогли вжиті закордонними партнерами заходи. А саме відкриття внутрішнього ринку ЄС для української продукції. Йдеться не лише про лібералізацію торгівлі, а й про транспортний, економічний та митний «безвіз».
Державний бюджет України передбачає загальне зростання експорту товарів та послуг у 2023 році на 7,2%. Досягнуто домовленостей щодо розширення Україною сухопутних транспортних маршрутів для експорту товарів на європейські ринки. Це дозволить створити нову транспортно-логістичну інфраструктуру, що забезпечить експортно-імпортні операції та менше залежатиме від морських вантажоперевезень.
Залиште свої контакти, щоб зв'язатися з нашим спеціалістом.